Events

Kriblekrable-dyrenes verden

I maj måned handler det om alt, hvad der kribler og krabler omkring naturcenteret – både på landjorden og i luften.

Lige præcis nu begynder det at vrimle med smådyr. Men de små væsener lever vidt forskellige steder, så man må lede efter dem på forskellige måder.

Vend en sten, undersøg en busk eller gå på jagt efter edderkopper, bænkebidere og andet godt i vores kriblekrable-hotel. I er meget velkomne til at hjælpe med at bygge videre på hotellet og på den måde give smådyrene et endnu bedre hjem.

I kan også bygge en insektsuger og lære noget om alle de dyr, I fanger med den. Vidste I for eksempel, at en mariehøne kan blive så sur, at den bløder ud igennem benene? Når I går ud på jagt, kan I tage vores kriblekrable-bingo med og måske få fuld plade.

Der er også mulighed for at sætte kriblekrable-fælder ud i landskabet og samtidig tømme en, som nogle andre har sat. Måske kan I også finde dyr i vores kadaverkasse.

Sidst, men ikke mindst, er der bierne. Red dem ved at plante blomster hjemme i haven eller i altankassen med frø fra naturcenteret. Der findes hele 29 arter af Humlebier i Danmark, så gad vide, hvor mange I kan tiltrække – og kan I mon se forskel?

Alt sammen foregår hver weekend i maj samt i Kristi Himmelfartsferien og i pinsen, kl. 10-14.

3 km
3 km

Dato

10. maj 2018 - 11. maj 2018

Tid

10:00 - 14:00

Pris

Gratis

Mere info

Læs mere

Sted

Naturcenter Amager Strand
Øresundsstien 7
2300 København S

Nyhedsbrev

Få grønne nyheder i din indbakke. Vi hinter om events, guides og giver tips til de bedste grønne steder, du kan besøge i København.

Find turen

Find turen

Instagram #naturibyen

Please enter a User ID on the Instagram plugin Settings page

Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page