Events

Naturen i byen – Biodiversitet under pres

Foredrag og debat! Kom og bliv klogere på hvordan vi bedst sikrer naturen og biodiversiteten i vores lokalområde.

Biodiversitet, variationen i den levende natur, er under pres. I Danmark skønnes det at der findes knap 40.000 arter planter, dyr og svampe. Af dem som overvåges, regnes ca. en fjerdedel for at være truede.

Biolog Lars Brøndum fra Naturhistorisk Museum Aarhus giver os en grundig indføring i arbejdet med at sikre Danmarks natur og kommer med inspiration og anbefalinger til forvaltning og beskyttelse af biodiversitet og naturområder i byen.

Onsdag d. 24. oktober kl. 19.00 – 21.30 i Kaffestuen hos Café Incita i Valby Kulturhus på Toftegårds Plads. Vi giver en kop kaffe og et stykke kage.

Tilmelding senest mandag d. 22. oktober til miljømedarbejder Asger Gad på gn7s@okf.kk.dk eller i facebookarrangementet: www.facebook.com/events/694235387606496/

3 km
3 km

Dato

24. okt 2018

Tid

19:00 - 21:30

Pris

Gratis

Sted

Valby Kulturhus, stuen, Café Incita, Kaffestuen
Toftegårds Plads
2500 Valby

Arrangør

Miljøgruppen i Valby, Miljømedarbejder Asger Gad
Tlf.
24790417
Email
gn7s@okf.kk.dk
Website
https://www.valbylokaludvalg.kk.dk/kom-gratis-foredrag-byens-pressede-natur/

Nyhedsbrev

Få grønne nyheder i din indbakke. Vi hinter om events, guides og giver tips til de bedste grønne steder, du kan besøge i København.

Find turen

Find turen

Instagram #naturibyen

Please enter a User ID on the Instagram plugin Settings page

Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page